utorak, 20. mart 2018.
Pre svega, ti kao građanin, mehanizmima neposredne demokratije, možeš dati svoje primedbe na rad opštine, i što je važnije glasom možeš aludirati na sprovođenje ili nesprovođenje politika, na predviđen način. Štaviše, Administrativno uputstvo o transparentnosti u opštinama, obavezuje opštine da svake godine usvoje akcioni plan za transparentnost, koji ima za cilj da omogući pristup u praćenju rada opštine.
Veoma važnu ulogu u svakodnevnom praćenju rada opštine imaju organizacije građanskog društva koje u svakoj fazi mere zadovoljstvo primenom politika. Zagovaranjem i izveštavanjem one krče put za vođenje debate o reviziji lokalne politike.
ZLS propisuje odgovornost predsednika opštine da podnese svoj izveštaj najmanje jedanput u šest meseci ili kada to od njega/nje zahteva skupština opštine. Iako zakon nije pojasnio da li podneti izveštaji podlažu procesu glasanja, kao i posledice njihovog neusvajanja, njihova sadržina služi da se pruže informacije o procesu primene politika.
Dobar proces praćenja rada bio bi sastavljen od četiri vrste pokazatelja, odnosno:
- Pokazatelji (indikatori) ulazne vrednosti: objašnjavaju šta se dešava u projektu (npr. br. kocki postavljenih na ulici i iznos potrošenog novca);
- Pokazatelji proizvoda: objašnjavaju projektne aktivnosti (npr. broj opravljenih puteva);
- Pokazatelji rezultata: objašnjavaju proizvod aktivnosti (npr. broj automobila koji saobraćaju putevima); i
- Pokazatelji uticaja: mere promene u uslovima zajednice (npr. skraćeno vreme saobraćanja, broj saobraćajnih nesreća manji).
Opštine treba da napišu ove strategije kako bi pomogle u praćenju projekta, pošto upravo one predviđaju šta treba učiniti tokom realizacije projekta. Planovi treba da navedu šta treba propratiti, ko treba da ih proprati i kako treba preduzeti praćenje.